South Bend SB1123-24 in. 7-1/2 HP Industrial-Duty Res, SB1123
Item # 229418599
Image showing  SB1123-24 in. 7-1/2 HP Industrial-Duty Res, SB1123
or
or
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
Item # 229418599
financeCard Logo
$105/mo.†  for 48 months at 0% APR or earn $249 in Rewards+ on this purchase.
Valid 5/11/2026 - 5/25/2026
Apply now
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
The professional-level, high-production SB1123 24 in. Industrial-Duty 7-1/2 HP Resaw Bandsaw from South Bend is a top-end powerhouse with its massive 24-3/8 in. throat and 16 in. resaw capacity, powered by a 7-1/2 HP motor. It's the largest capacity, most impressive wood-cutting bandsaw South Bend offers-built to meet the most demanding of jobs and made for industrial production work. Dual ball-bearing blade guides and rack-and-pinion table adjustments provide precision and ease of use. The computer-balanced cast-iron wheels, an extra-large 23-5/8 in. x 33-1/2 in. x 2 in. thick precision-ground cast-iron table and cast-iron trunnions all work together to minimize vibration. To add to this saw's industrial capabilities, South Bend's table tilting mechanism is the strongest in the industry, allowing you to put the heaviest loads on the table without losing squareness. This saw is a true joy to use. Made in an ISO 9001 factory SPECIFICATIONS: Motor: 7-1/2 HP, 220-Volt/440-Volt, 3-phase, 20 Amp/10 Amp maximum. cutting width left of blade: 24-3/8 in. maximum. cutting height (resaw capacity): 16 in. Table size: 23-5/8 in. x 33-1/2 in. Table tilt: minus 5° L—45° RFloor-to-table height: 33 in. Blade guides: Ball-bearing, upper and lower with thrust bearings Blade size: 180—181-1/2 in. (1/4 in. x 1-1/2 in. W)Blade speed: 5100 FPMFootprint: 41-1/2 in. x 23-1/2 in. Overall dimensions: 48 in. W x 32 in. D x 83-1/2 in. Approximate shipping weight: 948 lbs.
  • Precision-ground cast-iron table with cast-iron trunnion
  • Two 4 in. dust ports