Weekly AdWhat's NewTractor Supply AppEarn Rewards with Neighbor's ClubHometown HeroesLife Out Here BlogTSC Exclusive BrandsTop BrandsClearance ItemsBattery FinderOutdoor Power Equipment Parts FinderHitch FinderDuluth Forge DLS-L18R-2, Vent Free Gas Log Set, U-Burner Chassis: Propane, Remote Thermostat Control: 18 in. Stacked Red Oak
Duluth Forge DLS-L18R-2, Vent Free Gas Log Set, U-Burner Chassis: Propane, Remote Thermostat Control: 18 in. Stacked Red Oak
Online Only
Item # 6044903
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Online Only
Item # 6044903
This item is available online only
Delivering to
37027
The Stacked Red Oak Ventless Log Set by Duluth Forge features a traditional and classic style focusing on the look of Oak logs with charring to provide a realistic full log look. During the burn season and in the off season, the log set is an attractive accent to your room. It's been carefully hand crafted to give you the look and feel of a real wood-burning fire. The Stacked Red Oak Log Set features 30,000 BTU and a Thermostatic Remote Control for customizable settings. It's the perfect log set for creating that great classical ambience for your home. The quality and efficiency of Vent Free Heating provides savings on your heating bill in addition to enhancing your home and hearth. Product Features 30,000 BTU Heats up to 1,100 sq. ft. 1 Unit operates off Liquid Propane Thermostat Remote Control Included - This remote controlled unit allows you to set your desired heat temperature and control your log set by using the included remote control. (System Requires 4 AA and 2 AAA Batteries - Included) The LCD screen of the remote control displays current room temperature in °F or °C, Burner On/Off Indication and Thermostat or Manual Mode Indication. 7 hand painted realistic detailed logs using superior refractory ceramics to ensure a long life-span Solid, well-built black powder coated chassis U-Burner chassis design provides two rows of flames to create a realistic fire Economical: 99.9% efficient. No outside duct or chimney needed! Safety Assurance: SAFETY PILOT O.D.S. (Oxygen Depletion Sensor) included with automatic shut-off Battery Assisted Piezo ignition (Requires 1 AAA Battery - Included) Must be installed in a masonry or agency approved firebox Minimum Firebox Size Required: 20" H x 29" W in front (22" W at rear) x 13" D Safety Assured ANSI Certified System PFS Approved Designed for Indoor Use Only What's In the Box? U-Burner Chassis - Qty. 1 Hand Painted Ceramic Logs - Qty. 7 Thermostat Remote Control - Qty. 1 AA Battery - Qty. 4 AAA Battery - Qty. 3 Hardware Pack - Qty. 1 Receiver Box - Qty. 1