Grizzly T25926-10 in. x 18 in. Variable-Speed Bench, T25926
4.743 Reviews
Item # 229418999
Image showing  T25926-10 in. x 18 in. Variable-Speed Bench, T25926
or
or
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
4.743 Reviews
Item # 229418999
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
Everything you need in a benchtop lathe. The Grizzly T25926 10" x 18" Variable-Speed Wood Lathe comes with a standard 1/2 HP motor.
Heavy-duty cast-iron construction provides plenty of mass and stability for wood turning.
Bolt up to the 3-1/8" faceplate and turn plates and bowls up to 10" wide and spindles up to 18" long.
Add the optional T27327 Bed Extension and you've got a full-size lathe that can turn up to 40" between centers.
The Grizzly Customer Service and Technical Support teams are U.S. based.
SPECIFICATIONS: FEATURES:
  • Digital readout display
  • Quick-release on rest & tailstock for easy adjustment
  • Solid cast-iron construction
  • Includes 3-1/8" faceplate
  • Includes MT#2 live & spur centers
  • Includes 5-3/4" tool rest
    • Motor: 1/2 HP, 110V, single-phase, 3.4A
    • Swing over bed: 10"
    • Swing over tool rest base: 7-1/4"
    • Distance between centers: 18"
    • Spindle speeds: Variable, 650–3800 RPM
    • Spindle threads: 1" x 8 TPI
    • Spindle taper: MT#2
    • Tailstock taper: MT#2
    • Tool rest width: 5-3/4"
    • Tool rest post diameter: 5/8"
    • Footprint: 8" x 30"
    • Overall dimensions: 37-3/4" W x 12" D x 15" H
    • Approximate shipping weight: 78 lbs.
    Similar Items
    Items You May Like
    Customers Also Bought
    Reviews
    Rating Snapshot
    Select a row below to filter reviews.
    35 reviews with 5 stars.
    4 reviews with 4 stars.
    3 reviews with 3 stars.
    1 review with 2 stars.
    0 reviews with 1 star.
    Overall Rating
    4.7
    5 out of 5 (100%) reviewers recommend this product