Grizzly G0632Z-16 in. x 42 in. Variable-Speed Wood L, G0632Z
4.826 Reviews
Item # 229396999
Image showing  G0632Z-16 in. x 42 in. Variable-Speed Wood L, G0632Z
or
or
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
4.826 Reviews
Item # 229396999
financeCard Logo
$40/mo.†  for 48 months at 0% APR or earn $94 in Rewards+ on this purchase.
Valid 5/11/2026 - 5/25/2026
Apply now
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
G0632Z 16" x 42" Variable-Speed Wood Lathe If you're looking for a lathe that will handle all of your turning needs, this is the one! The G0632Z 16" x 42" Wood Lathe uses a variable-frequency inverter to control motor speed. The variable-frequency drive runs the 3-phase motor to provide variable-speed control and maximum torque at low speeds.
The tailstock, headstock, and tool rest support have lever-action cam locks for quick positioning.
  • Electronic variable-speed control
  • Digital spindle-speed indicator
  • 30° direct indexing using one indexing hole
  • 10° indexing using all three indexing holes
  • Headstock can be positioned anywhere along the bed
  • Belt drive offers two speed ranges to maximize spindle torque
  • Spindle lock pin
  • Outboard spindle handle
  • Forward/reverse switch
  • Emergency stop switch
  • 1-year limited warranty
STANDARD EQUIPMENT:
  • Spur center
  • Cup live center
  • Knockout tool
  • Indexing pin
  • Tool rest
  • 6" face plate
  • Hex wrenches
      SPECIFICATIONS:
      • Motor: 2 HP, 220V, 3-phase (with inverter for single-phase power), 8A
      • Required power source: 220V, single-phase, min. 15A circuit
      • Swing over bed: 16"
      • Swing over tool rest: 11-1/2"
      • Distance between centers: 42"
      • Spindle taper: MT#2
      • Spindle thread size: 1-1/4" x 8 TPI RH
      • Tailstock taper: MT#2
      • Spindle speed: Variable, 100-3200 RPM
      • Headstock rotation: 0°, 45°, 90°, 135°, 180°, 270°
      • Tool rest width: 14-1/8"
      • Overall dimensions: 77-1/16" L x 22-1/16" W x 47" H
      • Approximate shipping weight: 394 lbs.
    Similar Items
    Items You May Like
    Customers Also Bought
    Reviews
    Rating Snapshot
    Select a row below to filter reviews.
    20 reviews with 5 stars.
    6 reviews with 4 stars.
    0 reviews with 3 stars.
    0 reviews with 2 stars.
    0 reviews with 1 star.
    Overall Rating
    4.8
    Review this Product
    Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
    Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
    Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
    Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
    Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
    Adding a review will require a valid email for verification
    • purchase
    • satisfaction
    • setup
    • wood
    • turning
    • installation
    • efficiency
    • large
    1 to 4 of 26 Reviews .
    1 – 4 of 26 Reviews
    Review 1
    16 x 42 Variable lathe
    a month ago
    Originally posted on grizzly.com
    Response from grizzly.com:
    a month ago
    Customer Experience Team
    Review 1
    Great lathe for the price.
    4 months ago
    Response from grizzly.com:
    4 months ago
    Customer Experience Team
    I recommend this product
    a year ago
    Works great, a good buy for the machine size, good service from the vendor
    a year ago
    Grizzly Customer Experience Team
    Couldn't be happier
    4 years ago
    I bought this lathe a few months ago. It replaced a 1 hp Jet. No comparison between the two. The lathe is HEAVY. It took three grown men to get it out of my truck and into my shop but well worth the effort. Setup was easy. The manual is easy to understand without a lot of unnecessary wording. As you can see from the pictures I put a BIG hunk of black walnut onto the 6" face plate and it turned it with ease. I would recommend this lathe to any woodturner.