Stens 72 in. High-Lift Lawn Mower Blade for Bad Boy and Dixie Chopper Mowers, Replaces OEM 30227-72N, 038-7202-00 and 227-72H
Item # 198956899
Image showing  72 in. High-Lift Lawn Mower Blade for Bad Boy and Dixie Chopper Mowers, Replaces OEM 30227-72N, 038-7202-00 and 227-72H
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
Item # 198956899
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
  • Specs: Hi-Lift Blade, Length: 24 in., Center hole: 5/8 in., Width: 3 in., Thickness: 0.250 in., Heavy Duty: TRUE
  • Replaces OEM Numbers: Bad Boy: 038-7202-00, Dixie Chopper: 227-72H, 30227-72H, 30227-72N
  • Compatible With/Replacement For: Bad Boy Requires 3 for 72 in. deck, Dixie Chopper Requires 3 for 72 in. deck
  • 100% New Aftermarket Hi-Lift Blade built to meet OEM specifications