Grizzly G0453Z-15 in. 3 HP Planer With Spiral Cutt
4.8109 Reviews
Item # 229392899
Image showing  G0453Z-15 in. 3 HP Planer With Spiral Cutt
or
or
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
4.8109 Reviews
Item # 229392899
financeCard Logo
$8/mo.†  for 48 months at 0% APR or earn $18 in Rewards+ on this purchase.
Valid 5/11/2026 - 5/25/2026
Apply now
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
The G0453Z 15" 3 HP Planer w/ Spiral Cutterhead recognized ahead of the rest of the 15" planers tested by WOOD Magazine for its combination of clean cuts and the ability to control snipe. The 4-row spiral cutterhead with 74 German-made indexable carbide inserts cut some of the finest surface finishes money can buy.
Each insert can be rotated up to three times to expose a new sharp edge for superior finish.
The 3 HP motor spins the cutterhead at 4800 RPM to plane your stock up to 15" wide by 8" thick, cutting as deep as 1/8" per pass.
CSA certified
Note on replacement inserts:
  • Models manufactured April 2015 and later use H7319 (74) 14mm x 14mm x 2.0mm replacement inserts.
  • Models manufactured March 2015 and earlier use T21348 (74) 14.17mm x 14.17mm x 2.0mm replacement inserts.
    • Spiral cutterhead with German-made indexable carbide inserts
    • Built-in mobile base
    • Board return rollers
    • Adjustable bed rollers
    • Magnetic switch with thermal overload protection
    • 4-column support with table locks
    • 2-speed automatic board feed
    • Includes 4 in. dust port
    • Precision-ground cast-iron table and wings
    • Heavy-duty cast iron construction
Similar Items
Items You May Like
Customers Also Bought
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
98 reviews with 5 stars.
7 reviews with 4 stars.
2 reviews with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
2 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.8
6 out of 6 (100%) reviewers recommend this product
Review this Product
Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
Adding a review will require a valid email for verification
  • satisfaction
  • noise level
  • purchase
  • setup
  • length
  • powerful
  • quality
  • results
1 to 4 of 109 Reviews .
1 – 4 of 109 Reviews
Buffalo, TX
Review 1
What a Beast.
a month ago
This planer operates in Beast Mode. The finish is so smooth that fine sanding is all that is needed. I have already pushed the 15 inch width and the edges are clean.