  • Online Only
4.88 Reviews
Item # 2293885
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Notice:
This Item cannot be shipped to AK, HI.
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
Features a light-weight, tri-fold design with an incorporated accessory pouch. Reinforced grommets provide additional mounting and tie-down capabilities. Powerful monocrystalline solar cells generate up to 60-Watt and 14.85-Volt of power. Solar cells are 23% efficient and are protected by a highly durable layer of ETFE lamination. Charge phones, tablets, computers, and more using an onboard Quick Charge 3.0 USB outlet and USB-C outlet. Simply set up the WSolar60p and plug in your compatible devices for instant on-the-go charging. Includes a convenient, plug-and-play 4-way power cord that incorporates adapters that allow any Westinghouse portable power station to be turned into a self-sustaining solar generator. Features an XT60 plug compatible with the iGen1000s, an 8 mm DC7909 plug compatible with the iGen200s, iGen300s, and iGen600s, a 5.5 mm DC5521 plug compatible with the iGen160s, and a 5.5 mm DC5525 plug for paralleling the WSolar60p with a WSolar100p.
  • Features a lightweight, tri-fold design with an incorporated accessory pouch
  • Reinforced grommets provide additional mounting and tie-down capabilities
  • Powerful monocrystalline solar cells generate up to 60W and 14.85V of power.
  • Solar cells are 23% efficient and are protected by a highly durable layer of ETFE lamination
  • Simply set up the WSolar60p and plug in your compatible devices for instant on-the-go charging.
  • Features an XT60 plug compatible with the iGen1000s; an 8mm DC7909 plug compatible with the iGen200s, iGen300s, and iGen600s; a 5.5mm DC5521 plug compatible with the iGen160s; and a 5.5mm DC5525 plug for paralleling the WSolar60p with a WSolar100p
Similar Items
  1. Top Rated
  2. Top Rated
  3. Top Rated
  4. Top Rated
Items You May Like
  1. Top Rated
  2. Top Rated
  3. Top Rated
  4. Top Rated
  5. Top Rated
  6. Top Rated
Customers Also Bought
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
7 reviews with 5 stars.
0 reviews with 4 stars.
1 review with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.8
8 out of 8 (100%) reviewers recommend this product
Review this Product
Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
Adding a review will require a valid email for verification
  • purchase
  • quality
  • charging
  • portable
  • efficiency
  • instructions
  • price
  • registration
1 to 4 of 8 Reviews .
1 – 4 of 8 Reviews
North carolina
Review 1
Great product for a lantern
3 months ago
Great lanterns! Works well! Easy to use. Worked very well while our power was out.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on westinghouse.com
Texas
Review 1
Decent
4 months ago
Works well for my use. Also got it for a decent price.
Yes, I recommend this product.
Cornwall/Lebanon, Pennsylvania
Great portable option for solar
a year ago
MN
Feels Sturdy
a year ago
23% efficiency, but folds and seems to be really durable, easy to move around and travel with