DuraVent DuraPlus 8 in. Diameter x 36 in. Stainless Steel Chimney Pipe, 8DP-36SSCF
5.02 Reviews
Item # 185427499
Image showing  DuraPlus 8 in. Diameter x 36 in. Stainless Steel Chimney Pipe, 8DP-36SSCF
or
or
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
5.02 Reviews
Item # 185427499
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
Home heating just isn't the same if you aren't using a DuraPlus Chimney Pipe. The 36 in. chimney pipe is designed for appliances tested and listed for use with wood stoves, fireplaces, furnaces, boilers, stoves, ranges, water heaters, or other appliances fueled by wood, oil, coal, or gas. The pipe has 12 in. of insulation to help prevent heat loss. To calculate the installed length of your chimney pipe, subtract 1.5 in. from each length of pipe.
  • Triple-wall chimney features two insulating layers (refractory blanket, plus air space)
  • Chimney pipe has 12 in. of insulation to help prevent heat
  • To calculate the installed length of the 36 in. chimney pipe, subtract 1.5 in. from each length of pipe
Similar Items
  1. Top Rated
  2. Top Rated
Items You May Like
  1. Top Rated
  2. Top Rated
Customers Also Bought
  3. Top Rated
  4. Top Rated
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
2 reviews with 5 stars.
0 reviews with 4 stars.
0 reviews with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
5.0
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product