iLIVING 16 in. Explosion Proof Ventilation Fan, 1100W, 4240 CFM, Red, ILG8EF16EX
  • Online Only
Item # 2274432
Image showing  16 in. Explosion Proof Ventilation Fan, 1100W, 4240 CFM, Red, ILG8EF16EX
or
or
Add a protection plan
What's included
Powersport plans are not available in CA & MD.
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
  • Online Only
Item # 2274432
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Notice:
This Item cannot be shipped to AK, HI, RI.
Add a protection plan
What's included
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
This iLIVING Explosion Proof fan is perfect for drying, cooling, exhausting and ventilating in area like crawl space, attic, basements or warehouse. This 16 inches 1100W with 3300 RPM utility fan will help improving air quality and working environment for different applications. Heavy duty rugged framing construction, 100% pure copper enclosed motor provides years of reliable use. Build-in auto reset thermal protection for optimal use in hot locations. CE Certified. iLIVING products are designed and engineering in California since 2006. 1 year limited warranty. Available sizes at 10", 12", 16", and 20".
  • Super powerful Ventilator Fan, 1100W, 4240 CFM, 3300 RPM
  • Super Heavy Duty Rugged construction, Roller Steel Framing for long-lasting use
  • Auto Reset thermal protection, 100% copper Fully Enclosed Direct Drive Motor
  • 120V, 60Hz, CE Certified. 1 Year Limited Warranty
  • Wattage at 1100W, and requires 20A outlet