iLIVING 20 in. Utility Blower Exhaust Warehouse Ventilator Fan, 1300W, 1720Rpm, ILG8VF20
Item # 227448299
Image showing  20 in. Utility Blower Exhaust Warehouse Ventilator Fan, 1300W, 1720Rpm, ILG8VF20
or
or
Add a protection plan
What's included
Powersport plans are not available in CA & MD.
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
Item # 227448299
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Notice:
This Item cannot be shipped to AK, HI, RI.
Add a protection plan
What's included
Neighbor's Club logo
Sign in or Join Now
This iLIVING utility exhaust or intake fan is perfect for drying, cooling, exhausting and ventilating in area like crawl space, attic, basements or warehouse. This 20 inches 1300W with 1720 RPM utility fan will help improving air quality and working environment for different applications. Heavy duty rugged framing construction, 100% pure copper enclosed motor provides years of reliable use. Build-in auto reset thermal protection for optimal use in hot locations. UL 507 listed. Optional poly vinyl ducting hose sold separated. iLIVING products are designed and engineering in California since 2006. 1 year limited warranty.
  • Super powerful exhaust or intake Ventilator Fan, 1300W, 6180 CFM, 1720 RPM
  • Super Heavy Duty Rugged construction, Roller Steel Framing for long-lasting use
  • Auto Reset thermal protection, 100% copper Fully Enclosed Direct Drive Motor
  • 120V, 60Hz UL listed UL507 Standard. 1 Year Limited Warranty.
  • Available sizes at 10", 12", 16", 20", and 24"