iLIVING 30 in. Pedestal Washdown Fan, 9600 Cfm, 1/3 Hp, Single Phase 115/230V, ILG8WD30-2P
Item # 227449699
or
or
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Item # 227449699
This item is available online only
Delivering to
37027
Notice:
This Item cannot be shipped to AK, HI, RI.Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Newly introduced iLIVING 30" washdown wall mounted fan. The fan is construction with 304 electro polished stainless steel and are rated by the USDA and NSF for use in food zones. This fan is ideal solutions in a multitude of applications including kitchens, hospitals, food and beverage plants, processing facilities, and much more.
- POWER SPEC - 1/3 HP motor support input voltage 115/230 VAC single phase. 9600 CFM, 1050 RPM, rated at 335W.