Weekly AdWhat's NewTractor Supply AppEarn Rewards with Neighbor's ClubHometown HeroesLife Out Here BlogTSC Exclusive BrandsTop BrandsClearance ItemsBattery FinderOutdoor Power Equipment Parts FinderHitch FinderiLIVING 12 in. Smart Remote Shutter Exhaust Fan with Thermostat, Humidistat, Variable Speed, Timer, Wall Mounted, ILG8SF12VC
iLIVING 12 in. Smart Remote Shutter Exhaust Fan with Thermostat, Humidistat, Variable Speed, Timer, Wall Mounted, ILG8SF12VC
Online Only
Item # 2274451
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Online Only
Item # 2274451
This item is available online only
Delivering to
37027
The iLIVING smart remote shutter exhaust fans are equipped with a thermostat, humidistat, variable speed and timer. These fans can be activated with a remote control up to 1,000 feet range. The iLIVING exhaust fans are perfect for removing excess heat, moisture, and unpleasant odors from virtually any commercial location, including restaurants, factories, warehouses, barns, and greenhouses. This fan features aluminum blades, OSHA compliant wire guards, and automatic shutters that open and close in tandem with the operation of the fan. The completely enclosed motor is thermally protected and permanently lubricated. The fan comes fully assembled out of the box. The shutter fan comes in 6 different sizes: 10 inch, 12 inch, 16 inch, 18 inch, 20 inch, 24 inch.
- 12 inch exhaust fan with automatic shutters