Hultafors Tools SBE25-4X3 5 in. Edge Snap-Off Blade
Item # 164579699
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
This item is available online only
Delivering to
37027
The Hultafors Tools SBE25-4X3 5 in. Edge Snap-Off Blade has extra sharpness for tasks demanding precision. This versatile snap-off blade is developed for precision cuts and when cutting plasterboard. The 9 mm blades come in a pack of 10. The 18/25 mm blades come in a practical storage box with 4 dispensers holding 3 spare blades each. The box can be used for snapping blades and safely storing worn-out blades. You can recycle worn-out blades as metal scrap.
- Versatile snap-off blade, developed for precision cuts and when cutting plasterboard
- 25 mm blades come in 4 dispensers holding 3 spare blades each
- Durable snap-off blade, graded to show how many fresh edges there are left
- Available in three widths; 9, 18 and 25 mm