Fill-Rite 3/4 in. Multi-Plane Fuel Transfer Swivel, S075H1314
4.915 Reviews
Item # 174145299
Image showing  3/4 in. Multi-Plane Fuel Transfer Swivel, S075H1314
financeCard Logo
This item is available online only
Delivering to
37027
Neighbor's Club logo
Neighbor’s Club Members earn points with purchases.
Sign in or Join Now
  • Built to last with solid cast-aluminum construction
  • Fuel transfer swivel is engineered and manufactured with precision
  • Adds length to the hose in addition to improving ease of use
  • Designed for maximum application durability and lifetime corrosion resistance
  • Adding a swivel increases the total length of your dispensing hose for added comfortability
  • Designed to transfer unleaded gasoline, diesel and ethanol blends
  • Made in the USA
  • Dimensions of the multi-plane transfer swivel: 4.3 in. L x 1.3 in. W x 2.1 in. H
  • Double O-ring seals for long life at low temps (40 degrees F/-40 degrees C)
  • Meets UL/cUL standards
  • Backed by a 1 year warranty
  • Inlet/outlet thread size: 0.75 in.
Similar Items
Items You May Like
Customers Also Bought
  1. Top Rated
  2. Top Rated
  3. Top Rated
  4. Top Rated
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
14 reviews with 5 stars.
1 review with 4 stars.
0 reviews with 3 stars.
0 reviews with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.9
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product