Ditch the cord and gas and cut the grass with MJ24C-14-XR 24-Volt* Cordless Lawn Mower from SUN JOE and restore a little eco-friendly "lawn order" to your yard with the greener, gas-free grass-grooming solution. MJ24C-14-XR delivers all the power of a gas machine, with the performance of an electric with no gas, fumes, fuss, or tangled extension cords! Perfect for small to medium-sized lawns, the powerful, 24-Volt* 5.0 Ah lithium-ion battery lasts up to 42 minutes on a single charge. When you're ready to mow, simply insert the key, power-up and go! MJ24C-14-XR's 600 W motor and durable steel blade cuts a 14" wide path in a single pass. Featuring 3-position height adjustment from 1.18" to 2.52" you can tailor to the perfect, precise cutting height to suit your yard. Collect the clippings with the convenient 10.6 gallon grass bag, and detach for quick and easy disposal. Plus, MJ24C-14-XR's folding, collapsible handle makes storage a breeze!
  • Perfect for small to medium-sized lawns
  • 3-position height adjustment tailors grass cutting height from 1.18 in. to 2.52 in. inches
  • Detachable, 10.6 gal grass bag for easy disposal of grass clippings
  • 24 V 5.0 Ah EcoSharp® rechargeable lithium-ion battery provides up to 42 minutes of runtime
  • 14 in. durable steel blade cuts a crisp path with every pass
  • Weight (battery installed): 23.1 lbs (10.5 kg)
  • Certifications/warranty: ETL/2 year
Similar Items
Items You May Like
  1. Top Rated
  2. Top Rated
  3. Top Rated
Customers Also Bought
  1. Top Rated
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
16 reviews with 5 stars.
6 reviews with 4 stars.
0 reviews with 3 stars.
1 review with 2 stars.
0 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.6
4 out of 4 (100%) reviewers recommend this product